Skip to content →

Las w słoiku – jak zadbać o rośliny?

Roślinne kompozycje w szkle w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Aby odpowiednio funkcjonowały w takich warunkach należy o nie właściwie zadbać. Poniżej znajdziecie kilka istotnych wskazówek.

Szklany słój, w którym zamknięte zostały leśne rośliny to bardzo ciekawa dekoracja mieszkania. Wewnątrz muszą panować odpowiednie warunki, w których dane rośliny będą mogły się rozwijać. Decydując się na taką ozdobę w domu musimy zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami na jej temat. Rośliny zamknięte w szklanym słoju muszą być odpowiednio pielęgnowane oraz chronione przed czynnikami zewnętrznymi. Wbrew pozorom dbanie o roślinność nie jest wymagające i trudne. Trzeba tylko obserwować zmiany zachądzące wewnątrz zamkniętego ekosystemu.

Gotowe słoje z roślinami możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Dostępne są różne wielkości – od niewielkich słoiczków, po ogromne słoje. Różnice mogą zachodzić również pomiędzy roślinami, które znajdują się wewnątrz. Są one jednak dostosowane do zaistniałych tam warunków. Najczęściej są to różnego rodzaju mchy czy paprocie. Istotne jest także podłoże, które znajduje się wewnątrz. Jeśli decydujemy się na samodzielne stworzenie zamkniętego ekosystemu powinniśmy zapoznać się jakich materiałów należy użyć.

Odpowiednie warunki

Przede wszystkim liczy się miejsce, w którym zostanie ustawiony słój z roślinami. Nie powinien być zbyt mocno nagrzewany przez słońce, dlatego zrezygnujmy z parapetu czy stołu blisko okna. Najlepiej umiejscowić go w półcieniu, przy rozproszonym świetle. W ten rośliny będą lepiej się rozwijały.

Kolejnym ważnym punktem jest właściwe utrzymanie wilgoci we wnętrzu słoja. Musimy jednak pamietać, że nie należy podlewać roślin. Wystarczy od czasu do czasu delikatnie zwilżyć ścianki słoja – jeśli będzie taka potrzeba. Kiedy widzimy, że na ściankach zbierają się krople wody to możemy być spokojni. Dopiero kiedy znikną i nie pojawią się przez dłuższy czas możemy za pomocą rozpylacza skroplić wnętrze. Kiedy na szkle znajdzie się zbyt dużo wody możemy otworzyć słoik na jakiś czas. Zazwyczaj wystarczająca jest godzina. Niezamknięcie pojemnika może doprowadzić do wysuszenia roślin.

Ważne jest zachowanie właściwej temperatury wewnątrz szklanego słoja. Ekosystem bardzo szybko reaguje na czynniki zewnętrzne, dlatego nie powinniśmy zbyt często przenosić go w inne miejsca. Zmiany temperatur mogą negatywnie wpływać na rozrost poszczególnych roślin. Nie zamartwiajmy się jeśli rośliny nie będą wykazywały się zbyt dużym rozrostem. Pamiętajmy, że są one przystosowane do życia w takich warunkach, więc będą rosły dosyć wolno.

Jeśli zauważymy jakieś zmiany na roślinach czy pleśń powinniśmy jak najszybciej się tego pozbyć. Niestety z powodu dużych zmian temperatur czy nadmiernej wilgoci mogą pojawić się różne choroby. Należy wtedy otworzyć słoik, przewietrzyć go i pozbyć się zarażonych części. W ten sposób unikniemy dalszego rozrostu pleśni.

Jakie podłoże?

Jeśli chcemy wymienić podłoże lub samodzielnie stworzyć zamknięty ekosystem powinniśmy zadbać o właściwy nawóz. Niezbędny może okazać się keramzyt, który pozwala odprowadzać nadmiar wilgoci. Potrzebny będzie także węgiel aktywny, który ochroni rośliny przed grzybami i bakteriami oraz ziemia uniwersalna. Dodatkowo można posypać ziemię ozdobnymi kamieniami.

https://dekolo.pl/Jesteś zainteresowany sztuką DIY? Potrzebujesz materiałów? Wejdź na stronę dekolo.pl i sprawdź, jaki asortyment posiada sklep internetowy dla osób kreatywnych.

 

Published in Rozrywka

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *