Skip to content →

Kupujemy ziemię pod budowę

Urządzając budowę mieszkania, pierwszym szczegółem podjętego w tym aspekcie działania będzie na pewno znalezienie należytej działki. W tym momencie powstaje dylemat, jakiej wielkości ma to być kawałek ziemi – ta o niedużych rozmiarach będzie z pewnością mniejszym kosztem finansowym, niemniej jednak inne zagadnienia wskazują, że posiadanie gigantycznej nieruchomości pod budowę ma dużo zalet.

Przede wszystkim nie będziemy ograniczeni wielkością obiektu mieszkalnego, jaki będziemy konstruować – należy wziąć też pod uwagę rozbudowę domu w przyszłości. Również sprawa dobudowania obiektów gospodarczych czy garażu także będzie niemożliwa przy działce zanadto małej.
W pewnych momentach zdarzają się nieruchomości o relatywnie dużej przestrzeni całkowitej, jednak o kształcie prostokąta niezmiernie wydłużonego, tak, że działka najzwyczajniej w świecie jest wybitnie wąska. Jest to nieprzydatne, bowiem będzie dużo trudniej zbudować na takiej działce dom, urządzić w ogóle w następnej kolejności taką działkę.

Nie powinna ona w związku z tym mieć mniejszej szerokości niż 20 metrów, powinniśmy bo wziąć pod uwagę przepisy, zgodnie z jakimi odległość ściany domu od granicy działki ma wynosić nie mniej niż 4 metry (jeśli ściana ma otwory okienne czy też drzwiowe).
Jak niedrogo zbudować dom?
Konstrukcja własnego domu to znacząca inwestycja, wskutek tego nie każdego stać na taki komfort, nawet przy założeniu, że część inwestycji można zrealizować po wzięciu kredytu bankowego hipotecznego. Niemniej jednak dom o pokrewnej wielkości można zbudować również stosunkowo niższym kosztem, przy zastosowaniu kilku podstawowych sposobów na niedrogie budowanie.
Na początku działka – zamiast kupować obszar pod konstrukcję w modnej okolicy, gdzie koszty działek są niejednokrotnie zawrotne, wolno odszukać działkę położoną dalej od miasta, o statusie rolniczym i wystąpić o warunki zabudowy siedliskowej. Następna oszczędność to budowa domu bez jego podpiwniczenia oraz bez ulokowania garażu w bryle obiektu.

Często okazuje się bowiem, że wykonanie podpiwniczenia ma prawo zwiększyć koszt samej budowy domu nawet do 30 procent. Następna kwestia to wykonanie większości prac budowniczych metodą tak zwaną gospodarską, to naturalnie dzięki temu pełny koszt robocizny przy budowie ma prawo zamknąć się kwotą 30 tysięcy złotych, przy założeniu, że przestrzeń konstruowanego domu nie naruszy 100 metrów kwadratowych przestrzeni. Wykonujemy dach o prostej strukturze i pokrywamy go blachodachówką.

Published in Dom

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *