Skip to content →

Cechy dobrego doradcy finansowego

Wraz z upowszechnianiem się usług finansowych, rośnie zainteresowanie zatrudnianiem doradców, z pomocą których łatwiej znaleźć najciekawsze oraz najbardziej opłacalne oferty. Co za tym idzie, przybywa również osób chętnych do zawodowego zajmowania się doradztwem finansowym.

Warto jednak wcześniej upewnić się, że ta praca to jest właśnie to, co chciałoby się robić. Cechy dobrego doradcy powinny być też znane potencjalnym klientom. W ten sposób łatwiej przyjdzie im wybrać konkretnego fachowca.

Znaczna ambicja i poczucie własnej wartości

Takie cechy jak ambicja czy wiara w siebie czasami postrzegane są jako przejawy egocentryzmu i egoizmu. Jednak w wielu aspektach życia bardzo się przydają. Dotyczy to też pracy zawodowej, zwłaszcza jeżeli wybraną branżą jest doradztwo finansowe. Osoby niespoczywające na laurach sprawdzają się w sektorze finansów, ponieważ nieustannie dążą do tego, by być lepszymi. Cóż to oznacza? Między innymi angażują się w kursy, szkoły podyplomowe czy konferencje branżowe. Poszerzają swoją wiedzę merytoryczną oraz starają się rozwijać kompetencje personalne. W ten sposób stają się bardziej wydajni w pracy, na czym korzystają również ich klienci.

Otwartość i przyjazne podejście do innych

Dobrym doradcą będzie tylko człowiek, któremu naprawdę zależy na pomocy klientom. Nie chodzi ty wyłącznie o autentyczność, choć niewątpliwie jest ona istotna w tym zawodzie. Przede wszystkim jednak doradztwo finansowe opiera się na kolejnych zleceniach od stałych klientów. A do biura danego doradcy wrócą wyłącznie ci, którzy faktycznie zyskają na współpracy z takim wykonawcą. Zatem kombinowanie i dodawanie luk do umów to strategia krótkowzroczna. Prędzej czy później zła sława zacznie doradcę wyprzedzać. I będzie to początek jego końca. Sukces w branży można natomiast osiągnąć uczciwością. Niektórym wyda się to naiwne, ale praktyka pokazuje, że doradztwo finansowe opiera się na wzajemnym zaufaniu. A także rzetelnej wiedzy ludzi zajmującym się nim na co dzień.

Przygotowanie merytoryczne

Doradca finansowy powinien być świetnie przygotowany do wykonywania swoich obowiązków. Największe znaczenie mają tu ukończona szkoła oraz praktyka zawodowa. Wśród dobrych doradców znaleźć można absolwentów różnych uczelni, nie zawsze znajdujących się w czołówce tego typu placówek. Dyplomy takich osób będą się różnić, ale łączy je zaangażowanie w zdobywanie wiedzy. Rzetelny doradca to z reguły osoba, która już podczas studiów wykazywała się zaangażowaniem w naukę i podchodziła z pasją do tematyki finansów. Jeżeli natomiast chodzi o praktykę, to tutaj pomaga głównie czas.

Bezpośrednio po skończeniu studiów większość absolwentów nie ma jeszcze doświadczenia. Ci najlepsi szybko jednak podejmują próby znalezienia pracy w miejscu, które da im perspektywy rozwoju zawodowego. W ten sposób nie tracą czasu, poznają natomiast doradztwo kredytowe bądź ubezpieczeniowe od tak zwanej kuchni. I z każdym rokiem stają się coraz lepszymi reprezentantami swojego zawodu.

Wejdź na stronę tomaszwostal.pl – Niezależny doradca kredytowy Tomasz Wostal – i sprawdź, w jaki sposób może Ci pomóc doradca kredytowy.

Published in Biznes i finanse

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *